Česká rehabilitační centra vhodná pro osoby s afázií
Výběr ideálního rehabilitačního centra může člověku s afázií zásadně ovlivnit úspěšnost terapie, ale představuje mnohdy nelehký úkol pro rodinu.

Akutní a následná rehabilitace
Včasné zahájení cílené rehabilitace u osob se získaným poškozením mozku hraje zásadní roli v minimalizaci následků. Intenzivní a dobře koordinovaná rehabilitace může výrazně snížit poškození a zlepšit kvalitu života pacienta. V akutním stádiu nemoci pacient prochází akutní rehabilitací, která je součástí nemocniční péče. Je velmi důležité, aby tato fáze rehabilitace byla zahájena co nejdříve, obvykle již po dvou dnech od stabilizace pacientova stavu. V ideálním případě by měla navazovat následná rehabilitační péče externího specializovaného rehabilitačního zařízení či na rehabilitační oddělení nemocnice.
Bohužel vzhledem k omezené kapacitě rehabilitačních center a ústavů se může stát, že je nutné na lůžko čekat, čímž se návaznost rehabilitace pod odborným dohledem přeruší. Nabízí se možnost oslovit rehabilitační centra, která nejsou v bezprostředním okolí pacienta a jeho rodiny, ale disponuje volnými kapacitami. Rehabilitaci lze v některých případech provádět také ambulantně, kdy pacient dochází na jednotlivé procedury z domova. Tato varianta je primárně určena pro pacienty, kteří mají jen mírné postižení a žijí poblíž rehabilitačního centra, které tuto službu poskytuje.
Léčebně-rehabilitační péče v ČR
Ve většině případů je patrná snaha o rehabilitaci založené na multidisciplinárním přístupu. Ta poskytuje komplexní péči díky spolupráci rehabilitačních lékařů, fyzioterapeutů, ergoterapeutů, logopedů, psychologů, zdravotních sester a dalších odborných pracovníků. Klíčová je také aktivní účast samotného pacienta a podpora jeho rodiny, která je nezbytná pro úspěšný průběh léčby. Hlavním cílem rehabilitace je umožnit pacientovi co největší soběstačnost a návrat k nezávislému životu, a to jak v každodenních činnostech, tak v zapojení do sociálního či pracovního života.
Začíná se od nácviku základních úkonů (jako je stání či chůze) přes nácvik jednoduchých denních činností – ADL activities of daily living (mytí, příjem potravy, oblékání) až po činnosti širší soběstačnosti, jako je vaření, úklid nebo nakupování. Zároveň jsou pacienti seznamováni s používáním kompenzačních pomůcek, které jim pomohou překonat nedostatky spojené s postižením.
Pozornost je samozřejmě věnována kromě fyzioterapie i dalším oblastem, jako jsou poruchy tvorby řeči a porozumění spadající pod péči logopeda, či potřeba psychologické péče v rukou psychologa. Všichni odborníci mezi sebou komunikují, sdílejí informace o pacientových pokrocích a problematických oblastech, aby je mohli zahrnout do konkrétní terapie.
Návrh lázeňské péče
Léčebně rehabilitační péče v rehabilitačních či lázeňských centrech České republiky je poskytována na základě doporučení lékaře. Návrh na lázeňskou léčbu vystavuje praktický lékař, ambulantní odborný lékař nebo ošetřující lékař při hospitalizaci. Tento návrh musí být schválen zdravotní pojišťovnou, kromě případu, kdy se jedná o přímý překlad z nemocnice.
Lázeňská péče je poskytována buď jako komplexní léčebný pobyt, který je plně hrazen z veřejného zdravotního pojištění, nebo jako příspěvkový pobyt, kdy je pojišťovnou hrazena pouze léčba a ubytování a stravu si hradí pacient sám. Lékař musí v návrhu uvést dvě lázeňská zařízení vhodná pro léčbu daného onemocnění. Podmínky lázeňské péče stanovuje zákon č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění a vyhláška č. 2/2015 Sb. Indikační seznam pro lázeňskou léčebně rehabilitační péči (příloha č. 5 zákona o veřejném zdravotním pojištění) stanoví jednotlivé indikace, délku léčebného pobytu, možnost jeho prodloužení, možnost opakování lázeňské léčby a jeho intervaly.
Rehabilitační centra a ústavy se zaměřením na logopedickou péči
V České republice najdeme řadu specializovaných rehabilitačních center a ústavů, která se zaměřují na různorodé potřeby pacientů, od neurologických a ortopedických rehabilitací po léčbu dlouhodobých následků po úrazech nebo cévních mozkových příhodách. Mezi nimi mají své místo také rehabilitační a lázeňská centra poskytující v rámci komplexního přístupu odbornou logopedickou péči.
V případě, že se u pacienta vyskytne narušení komunikačních schopností jako je afázie, dysartrie nebo porucha polykání (dysfagie), je vhodné vybrat rehabilitační centrum, ve kterém se v rámci rehabilitačního týmu nachází také klinický logoped nabízející terapeutické programy zaměřující se na konkrétní potřeby a cíle každého pacienta. Pacienti se v rámci pobytu mohou těšit na intenzivnější terapii, než je jim dopřána v rámci ambulantní logopedické péče, což často přináší rychlejší a výraznější zlepšení. V některých rehabilitačních centrech mohou pacienti ocenit skupinovou logopedickou terapii, relaxace, virtuální realitu či další moderní přístupy podporující řeč a ostatní kognitivní funkce.
Doporučení: Ujistěte se předem, že logopedická péče v daném zařízení probíhá, jakou formou a jak často.
Rádi bychom vám představili dvanáct vybraných rehabilitačních center, ve kterých působí logoped zaměřující se na práci s dospělou klientelou.
Rehabilitační centrum Čeladná – Moravskoslezský kraj
Rehabilitační ústav Hrabyně – Moravskoslezský kraj
AquaKlim, s.r.o., Sanatoria Klimkovice – Moravskoslezský kraj
Lázně Darkov a.s. – Moravskoslezský kraj
Centrum komplexní rehabilitace – lázně Bělohrad – Královéhradecký kraj
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně – Jihomoravský kraj
Rehabilitační ústav pro cévní choroby mozkové, Chotěboř – Vysočina
Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí – Pardubický kraj
Státní léčebné lázně Janské Lázně – Královéhradecký kraj
Rehabilitační nemocnice Beroun – Středočeský kraj
Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé – Středočeský kraj