Menu

Co je afázie

a jak funguje

Afázie je porucha porozumění a tvorby řeči.

Vzniká v důsledku narušení řečového centra v mozku, nejčastěji při cévní mozkové příhodě, ale také při nádorových onemocněních nebo úrazu hlavy.

Co je afázie

Co se to se mnou stalo

Člověku s afázií se ze dne na den změní život. Probudí se, a najednou nemůže mluvit, dělá mu problém poskládat větu, nebo dokonce pojmenovat věci kolem sebe. Slova z hlavy zmizela. Prostě tam najednou nejsou.

Okolo pípají přístroje, dělá mu problém se jen pohnout nebo najíst. Se vším mu pomáhají sestřičky. Chce jim poděkovat, ale hlas je slabý a jazyk neposlouchá, dělá si co chce. Připadá si hloupě a neschopně. Musí se znovu učit mateřský jazyk, který ovládal celý život.. Chce domů, do své postele, přikrýt se peřinou až po hlavu a být sám, úplně sám. S nikým už nikdy nepromluvit, nemyslet na to, co se stalo.

Tuto výpověď jsme volně sepsali podle výpovědí lidí s afázií. Důležité je si uvědomit, co váš blízký v tu chvíli nejvíc potřebuje – podporu ze strany rodiny a přátel, ujištění, že na to není sám, že situaci společně zvládnete.

Nejde o neměnný stav, pokud se na obnově řeči začne pracovat společně s logopedem. Podívejte se na silnou výpověď Míši, kterou postihla mrtvice, když čekala třetí miminko.

Co dělat:

Komunikujte. I když máte problémy s mluvením nebo porozuměním, komunikujte s ostatními lidmi. Nebojte se říct, že máte afázii, a poprosit je o trpělivost a pomoc.

Co nedělat:

Neuzavírejte se do sebe, neodhánějte lidi, kteří vám chtějí pomoci. Nevzdávejte to.