Menu

Co je afázie

a jak funguje

Afázie je porucha porozumění a tvorby řeči.

Vzniká v důsledku narušení řečového centra v mozku, nejčastěji při cévní mozkové příhodě, ale také při nádorových onemocněních nebo úrazu hlavy.

Co je afázie

Jak pomoci

Pokud váš blízký trpí afázií, stáváte se vy jako komunikační partner nedílnou součástí jeho logopedické terapie. Na čem záleží? Na vaší empatii, pochopení a podpoře. Terapie afázie je náročná. Otestuje vaši vůli, vytrvalost a píli.

Velmi důležité je hledání individuálních řešení na míru konkrétnímu člověku. Někomu pomáhá například psaní, druhý ale psát nezvládá a potřebuje ukazovat obrázky. Někdo zvládne jít hned do práce a docházet na terapii během toho, někdo jde do rehabilitačního ústavu a terapie probíhá tam. Co je ale nejdůležitější, je lidský přístup a trpělivost.

Co dělat?

Buďte empatičtí, zjednodušujte – mluvte v krátkých větách, buďte trpěliví – dejte svému blízkému dostatek času na vyjádření, artikulujte, odstraňte rušivé elementy – vypněte TV/rádio, mluvte k vašemu blízkému mimo velkou skupinu lidí.

Co nedělat?

Nedokončujte za vašeho blízkého věty, pokud si to sám nepřeje. Nezvyšujte hlas, slyší vás dobře. Nenechte jej se izolovat od světa.